Mezinárodní debata mládeže

23.11.2014 - 00:00

VOŠP a SPgŠ Litomyšl se zapojila do mezinárodního projektu

Jugend debattiert international (Mezinárodní debaty mládeže).

Tento projekt zaštítěný organizací Goethe Institut podporuje osobnostní růst mladých lidí, učí je utvářet názor na základě znalostí faktů a své názory formulovat v demokratické debatě. Celý koncept překračuje rámec němčiny jako cizího jazyka, dá se s úspěchem využít v dalších předmětech (český jazyk, dějepis, základy sociálních věd).

Projekt probíhá v rámci školního vyučování na jednotlivých školách, na začátku března proběhne meziškolní oblastní kolo, do kterého škola může vyslat 6 – 8 žáků. Celá soutěž je dále pyramidově vystavěna přes krajskou a republikovou kvalifikaci, po které je nejlepších osm studentů pozváno na čtyřdenní seminář do Německa. Po kvalifikaci následuje semifinále a slavnostní finále. Vítěz republikového finále a ten, kdo obsadil druhé místo, se účastní mezinárodního finále, kde debatují studenti z osmi zemí. Všech debat se mohou účastnit i studenti jako diváci. I pro ně je pohled na strukturovanou věcnou debatu velice zajímavý a přínosný.

Další informace o projektu v češtině je možné nalézt na stránkách: http://www.goethe.de/ins/cz/pra/lhr/dlp/jdi/csindex.htm PaedDr. Jana Macková