V sousedství

30.09.2020 - 13:55

Doslova za pět minut 12 se učitelům z litomyšlské VOŠP a SPgŠ a jejich projektovým partnerům podařilo zrealizovat mezinárodní tvůrčí setkání, jehož výsledkem je freska ve dvoře Městské knihovny v Litomyšli. Tato nástěnná malba nese název V sousedství. Její návrh je dílem Kateřiny Mičkové, studentky Vyšší odborné školy pedagogické, vítězky školní soutěže. Litomyšlská freska je jedním z výstupů projektu Freska – obraz Evropy, realizovaného v rámci programu Erasmus+ Strategická partnerství v odborném vzdělávání. VOŠP a SPgŠ je koordinátorem projektu, na němž se spolupodílí tři partnerské školy s pedagogickým zaměřením (ČR, Polsko, Německo) a francouzská asociace Les Passeurs de Fresques.

Mezinárodní tým učitelů se v Litomyšli setkal ve dnech 21. – 26. září, celkově šlo již o čtvrté setkání. V přátelské tvůrčí atmosféře se během pěti dnů podařilo přenést autorský návrh do výsledné podoby. Přípravu tohoto společného projektového setkání samozřejmě provázely obavy z šíření koronaviru. Naštěstí všichni účastníci projevili obrovské odhodlání nenechat si vzít zážitek ze společného tvoření, a i přes znepokojivé zprávy, které se o situaci v České republice již v září objevovaly v zahraničních médiích, se do Litomyšle rozjeli. Společné dílo se podařilo a všichni se ve zdraví vrátili domů.

Litomyšlské dílo V sousedství je první ze tří plánovaných fresek – „obrazů Evropy“. Další mezinárodní realizace jsou naplánovány na únor 2021 v Eberswalde, domovském městě německé partnerské školy, a potom na září 2021 v polském Opolí. Ačkoli v současnosti řešíme všichni v Evropě (a nejen zde) jiné důležitější, existenční záležitosti, upřímně doufáme, že se situace na všech úrovních života stabilizuje natolik, že budeme moci v mezinárodních, vzájemně obohacujících aktivitách pokračovat.

29.11.2020 - 13:53