Studenti z Německa napsali

30.11.2014 - 00:00

Můj litomyšlský týden

Hodnocení pobytu v Litomyšli ve dnech 23. – 29. 11. 2014 v rámci mezinárodní studentské výměny
Litomyšl – Barnim německými účastníky

 
Můj nejsilnější zážitek z pedagogické školy byl, že velmi mnoho žáků bere vyučování opravdu vážně a velmi se o něj zajímá. Na žádném žákovi nebylo vidět absolutní nezájem. A všichni mě velmi přátelsky přijali a zdravili úsměvem!
 
Nadine Karp
Co mě na výměnném pobytu v Litomyšli nejvíc zaujalo? Především hned pondělí při společné výuce na Vyšší pedagogické škole. Obzvlášť předmět TAP (taneční průprava). Velmi se mi líbila kreativita ve vyučování, učitelka byla výborná. Zde jsou žáci velmi kreativní a tvořiví. Lidé jsou zde spíš zdrženliví, to se mi líbí. Třídy ve škole jsou malé, to mám ráda. Dopoledne s dětmi v mateřské škole bylo fascinující! Odvážím si domů spoustu dobrých nápadů. Byla jsem moc ráda, že jsem tu mohla být!
Alexandra Lesse
 
Šance vyjet na týden do zahraničí byla pro mě báječná. Litomyšl je město, které okouzlí. V Německu se nenajde tolik starých kulturně významných měst, která i po staletích zůstala zachována. Cesta se mi opravdu velmi líbila. Byl jsem poprvé v Čechách a představoval jsem si to jinak, náročněji. Lidé, se kterými jsme se setkávali, i naši patroni, kteří měli za úkol nás doprovázet, byli jak zvědaví, tak i přátelští. Mně samotného potkávaly jen pozitivní situace, ve škole, v internátě i při nákupech. Aktivity, které jsme v průběhu týdne absolvovali, byly veselé i poučné. Já sám jsem cestou jen nadšen. Škola byla pro mě zcela jiný svět. Žáci se musí velmi učit, musí zvládnout mnoho na rozdíl od nás. I přes velký stres zůstávají žáci přátelští a vstřícní. Kdybych se sám měl učit totéž a přitom měl zvládnout tytéž mimoškolní aktivity, byl bych úplně vyčerpán. Doslova.
Timo Kolodzie
 
 
Žáci jsou velmi milí, vstřícní a srdeční. Vyučování bylo zajímavé, velmi praktické a škola sama je lépe zařízena než naše. To, že se zde každý žák učí hrát na hudební nástroje, se mi zdálo nejprve překvapivé, ale teď vám to trochu závidím, protože taková podpora hudební výchovy není u nás běžná. Moji patroni byli super, milí a i mimo školu mi radili a pomáhali. Když to celkově shrnu, bylo to zde výborné. Doufám, že své nové české přátele budu moci znovu vidět příští rok, popřípadě se domluvíme i na společnou soukromou dovolenou.
Stefan Peske
 
 
Dojmy z Čech jsou velmi cenné. Mohl jsem se mnoho naučit z oblasti kultury, chování, jazyka (trochu). Vyučování probíhá částečně stejně a částečně podobně jako u nás. Od začátku jsme byli vstřícně přijati a cítili jsme se dobře. Rozdíly jsou v jazyce a komunikaci velké, ale i to přináší hodně veselí. Velice na mě celý týden zapůsobil, líbil se mi. Děkuji za krásný pobyt!
Rico Krause
 
 
Můj nejsilnější zážitek z pedagogické školy byl, že velmi mnoho žáků bere vyučování opravdu vážně a velmi se o něj zajímá. Na žádném žákovi nebylo vidět absolutní nezájem. A všichni mě velmi přátelsky přijali a zdravili úsměvem!
 
Nadine Karp
 
 
Dne 28. 11. 2014 skupina 18 německých a 6 českých studentů zapojených do programu mezinárodní žákovské výměny partnerských škol VOŠP a SPgŠ Litomyšl a OSZ 1 Barnim, Abteilung Sozialwesen, BRD, navštívila III.ZŠ.
Své první dojmy shrnuly studentky z německé školy Alexandra Lesse a Nadine Karp: Základní škola V pátek 28. 11. celá naše skupina hospitovala v základní škole v Litomyšli. My jsme se zúčastnili nejdříve hodiny matematiky. Hodina byla sestavena velmi prakticky. Děti pracovaly s interaktivní tabulí, to se nám velmi líbilo. Učily se zároveň s počty i ovládat techniku. Na začátku hodiny nás děti dokonce anglicky pozdravily, Hello, German friends! Ve všech třídách prvního stupně, kde jsme se byli podívat, bylo naším nejsilnějším zážitkem, že děti byly velmi klidné na svůj věk. Bylo to velmi příjemné a uvolněné vyučování, žádný stres. Paní učitelky byly velmi přátelské a my jsme byli moc potěšení, že jsme tam mohli být! Potom jsme měli pro žáky v 7. a 8. třídě připravené německé hry. Žáci nás dobře přijali, i když zpočátku trochu ostýchavě, ale pak se uvolnili a do všech her se s radostí zapojili. Moc se nám to všem líbilo! Škola je velmi krásná, moderně zařízená. Je plná světla a přívětivá k dětem. Všichni učitelé i žáci nás mile přijali. Třídy zejména na prvním stupni jsou nádherné. Na chodbách je vidět mnoho žákovských prací, moc se nám líbily. Celkově škola působí velmi vstřícně. Děkujeme a přejeme hodně úspěchů!