Smíšený pěvecký sbor KOS VOŠP a SPgŠ Litomyšl

03.01.2013 - 00:00

Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl

Smíšený pěvecký sbor KOS pracuje při Vyšší odborné škole pedagogické a Střední pedagogické škole Litomyšl. Ve své činnosti navazuje na více než šedesátiletou tradici existence pěveckého sboru na této škole. Jako každý školní sbor každoročně pozměňuje obsazení členů. V předchozích letech působil jako dívčí, od roku 2002, kdy sbor převzal Milan Motl, je sborem smíšeným.

KOS se úspěšně prezentuje na festivalech a sborových soutěžích u nás i v zahraničí, kde se tradičně umisťuje na předních místech. Vedle celé řady diplomů za zlaté pásmo, titulů absolutního vítěze má KOS na svém kontě také několik zvláštních cen poroty. Sbor koncertoval v mnoha zemích Evropy. V roce 2008 absolvoval koncertní cestu do Kanady, 2016 koncertní turné po čtyřech státech USA.

Mezi poslední úspěchy KOSu patří cena Grand Prix Mezinárodního festivalu Letohrad pro Milana Motla a sboru KOS za nejlepší hudební výkon (2012), Pardubický kraj ocenil sbor titulem Mladý talent za dlouhodobé vynikající výsledky v oboru (2013). Na Mezinárodním festivalu Young Prague (2013) si KOS vyzpíval zlaté pásmo a stal se vítězem kategorie smíšených sborů. Vedle toho získal dvě zvláštní ceny poroty (za vynikající provedení povinné skladby, vynikající provedení lidové skladby). Zlaté pásmo získal také na Mezinárodním sborovém festivalu v Budapešti (2015).

Za téměř patnáctileté působení tělesa ve smíšené sestavě má KOS na svém kontě sedm CD. Dvojalbum Gufo, na kterém se prezentuje i komorní sbor KOKOS, obsahuje mimo jiné premiéry současných českých autorů (Luboš Hána, Jiří Teml, Jan Vičar). Na posledním DvojCD s názvem Mozaika vzpomínek je ve světové premiéře natočena Missa festiva současného amerického skladatele Johna Leavitta. Tato slavnostní mše je považovaná za jedno z nejvýznamnějších sborových děl naší doby.

KOS se podílí na nejrůznějších vokálně - instrumentálních projektech: dětská opera Budulínek (Robert Mimra), muzikál Jesus Christ Superstar (Anderw Lloyd Webber), rockové oratorium Eversmiling Liberty (Jens Johansen, Erling Kullberg), Celebration Jazz Mass (Karel Růžička), opera-belet Pygmalion (Jean Philippe Rameau) a další cyklická díla z oblasti artificiální hudby.

Kosáci často spolupracují s dalšími hudebními tělesy: amatérskými i profesionálními (sbory, orchestry, soubory, kapely). Naposledy to byla špičková mládežnická tělesa z Japonska.

V letech 2010, 2013 a 2015 sbor vystupoval vedle profesionálních těles na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl. Mezi další významné události KOSu patří například koncert v pařížské Invalidovně pod záštitou české velvyslankyně (2011), vánoční koncert pro UNICEF ve Valdštejnském paláci Parlamentu České republiky v Praze (2013), Mezinárodní hudební festival Mladá Praha (2014, 2016), vystoupení na velvyslanectví ČR ve Vídni (2016), na univerzitách v Kanadě (2008) a USA (2016).

Kosáci dosahují velmi dobrých výsledků i jako sóloví zpěváci a instrumentalisté. Někteří z nich pokračují ve studiu hudby na konzervatořích a vysokých školách. Na základě těchto úspěchů bychom Pedagogickou školu Litomyšl mohli označit za líheň mladých talentů.

Uměleckým vedoucím a sbormistrem KOSu je Milan Motl. Při vedení sboru spolupracuje se svými asistenty Danielou Krčmářovou, Markétou Andělovou a Ondřejem Kleinerem. Na klavír doprovází Marie Jovbaková.

Více informací naleznete na webu sboru: www.sborkos.cz

Kontakt:
Mgr. Milan Motl
email: sborkos [at] seznam.cz