Pobyt žáků a studentů v Německu

12.10.2016 - 08:38

Výměnný pobyt žáků a studentů v Německu

Ve dnech 02. 10. 2016 – 08. 10. 2016 se dvacetičlenná skupina našich žáků a studentů zapojila do letošní první části tradičního projektu Výměna žáků a studentů partnerských škol (Schüleraustausch) mezi VOŠP a SPgŠ Litomyšl a OSZ 1 Barnim, Abteilung 3, Bernau.

Místem setkání bylo město Wandlitz, kde byli studenti ubytováni, a Bernau, kde sídlí škola. Mottem letošního roku je „Zdraví pro budoucnost (Gesund für die Zukunft)“. Hlavním cílem naší činnosti v Německu bylo vytvořit ve společných česko-německých skupinách program pro páteční sportovní den, tzv. Sportfest, kterého se zúčastnily dvě třídy prvních ročníků zaměření Vychovatel. Výsledkem tedy bylo, že vznikly čtyři pracovní skupiny, které vymyslely a realizovaly činnost na čtyřech stano-vištích. Mezi činnostmi byla např. opičí dráha, jogínský Pozdrav slunci, hod čajovými sáčky, školka přes švihadlo, poznávání českých a anglických pojmů spojených s částmi těla apod. Příchozí žáci se po úvodní zahřívací hře Kopf, Schulter, Knie und Fuß rozešli na příslušná stanoviště a po dvaceti minutách se střídali. Na závěr se rozcházeli celkem unaveni, ale rozhodně spokojeni a s dobrou náladou. 
Kromě tohoto projektu jsme se podívali i do Berlína, a to právě v den německého státního svátku (03. 10. Vereinigungstag). U této příležitosti se ve městě konalo mnoho mimořádných akcí, na náměstích hrála hudba a celková slavnostní atmosféra byla podtržena slunečným počasím. Byla tedy možnost zamyslet se i nad novodobými dějinami Německa.

Program byl doplněn ještě návštěvou wandlitzské mateřské školy (KITA Pustenblume) a sportovní akcí (tentokrát to byly kuželky (Kegelbahn).

Kromě oficiálních činností se ale žáci a studenti snažili i o vlastní aktivity, ve volném čase mezi sebou komunikovali a už plánovali další společné akce při druhé fázi projektu ve dnech 20. 11. – 26. 11. 2016 v Litomyšli.

Jana Macková

Přílohy: