Německo 2011 - Schlaubetal

15.09.2011 - 00:00

Německo 2011 - Schlaubetal

Dne 29.8.2011 jsme odjeli na výměnný pobyt do Německa, který umožňuje naše škola. Letos, to bylo ozvláštněno tím, že jsme jeli na úplně nové místo, do rekreačního střediska Schlaubetal.

Cestovali jsme vlakem, cesta byla dlouhá, ale velice příjemná. Na nádraží v Berlíně, nás vyzvedli 2 němečtí studenti Patrik a Tom, kteří nás doprovodili na určené místo. Středisko se nachází v krásné zalesněné oblasti, kde je čistá příroda. Jako největší mínus bychom viděli to, že jsme bohužel museli odcestovat domů už v pátek, čímž jsme přišli o návštěvu Berlína.Škoda pro ty, co jeli do Německa poprvé.

Ale i tak si myslíme, že se letošní výměna velice vydařila. Němečtí kolegové a pedagogové měli pro nás připravený velice zajímavý program. Jako např. hru ve stavění věže z bas od piva, po které jsme stoupali nahoru, střelba ze závodního luku, chození po laně, stavba lesního domečku, slepá karavana. Noční hra, kterou měli velice pěkně propracovanou a nápaditou, se nám líbila, jenom bychom příště volily lepší označení cesty. Při hledání dalšího stanoviště jsme se v německém lese ztratili. Ale jinak oživlé mrtvoly, tma nočního lesa a příhodná hudba splnily svůj úkol. My jsme se teda pěkně bály. Ale úplně nejvíce nás snad zaujala činnost, která spočívala v tom, že jsme byli navlečeni do jistících popruhů a zavěšeni na karabinku na laně a s obrovským rozběhem se pustily do prázdna. Přes takovou malou propast. K tomuto úkolu bylo třeba mnoho odvahy, ale všichni jsme to nakonec vyzkoušeli. Což máme zážitek na celý život. Trochu takový tábor faktoru strachu. A každý večer se konal táborák, kde jsme se všichni potkávali a probírali uplynutý den. To bylo velice příjemné. A ani o sportovní vyžití nebyla nouze, celý týden se konal volejbalový turnaj, mezi žáky i pedagogy.

Jídlo a ubytování bylo velice luxusní. V celém areálu jsou 4 obytné budovy, které poskytují ubytovaní v pokojích po 4 lidech. Ve středisku byl plný počet lidí, 80 německých a 20 českých studentů. Jako snad největší přednost této výměny musíme vypíchnout, že jsme mohli nahlédnout do systému německého školství a seznámili se s tamními zvyky. Při těchto akcích jsou si učitelé a žáci velice blízcí, a to se později odráží na atmosféře ve škole. Studium je pak více pohodové a uvolněné. Nabízené tykání, celou situaci usnadňovalo. To ale platí samozřejmě jenom na táboře. Za zmínku stojí i velice rozšířený zlozvyk mezi studenty i učiteli. V Německu snad všichni kouří, samozřejmě se najde pár výjimek, ale to je z našeho pohledu nepatrné množství.

Letos jsme nebyly v Německu poprvé, ale tuto návštěvu shledáváme absolutně nejlepší. Nehoráznou výhodou oproti minulům rokům, kdy jsme se s německými studenty viděli pouze ve škole na hodinách, byl pobyt ve středisku, kde jsme byli ubytováni společně. Letos i za těch pár dní jsme si dokázaly najít nové přátele, více jsme komunikovaly a nestyděly jsme se navazovat nové kontakty. Také by se tyto pobyty mohly pořádat častěji. V rámci učení cizího jazyka jsou nepřekonatelné.

                                                                                                               Soňa Vystavělová, V3.A