Hudební festival Litomyšl 2009

28.11.2013 - 00:00

Hudební festival středních pedagogických a vyšších odborných škol pedagogických Litomyšl 2009

 

Hudební festival pedagogických škol Litomyšl 2009

aneb Dialog nejen mezi žánry
O festivalu
 
32. ročník Hudebního festivalu pedagogických škol se již podruhé konal v rodném městě Bedřicha Smetany v Litomyšli ve dnech 1 - 4. dubna 2009. Obsahově navázal na předchozí, konané v Prachaticích, Karlových Varech a v posledních letech pak převážně v Krnově. Po úspěšném loňském ročníku zůstala organizátorská taktovka v rukou pedagogické školy v Litomyšli, které se podařilo realizovat nové, modernější, i když organizačně i finančně náročnější pojetí.
Tématem letošního ročníku byl Dialog mezi hudebními žánry. Velký programový prostor dostaly opět akce, na kterých se podíleli všichni účastníci společně. Byly to především sborové dílny a také společné programové tematické večery, koncerty, besedy, semináře, ale i spontánní studentské muzicírování. Kromě toho, že se na festivalu střídaly žánry, si na své přišli i příznivci spřátelených múz.
 
Divadlo
 
Prvnímu festivalovému večeru ve Smetanově domě vládla múza dramatu. Studenti místní pedagogické školy se v režii Anety Kopecké a Pavly Šefrnové představili v Livingstonově Rackovi, poté sehráli loutkové divadlo Evy Procházkové s názvem Myši patří do nebe. Večer uzavřel studentský projekt Ticho pod vedením Daniely Krčmářové, jehož cílem bylo ztvárnění ticha v nejrůznějších podobách a situacích. Krátká, živá představení hudební festival zahájila tou nejlepší myšlenkou: „Spolu je nám nejlíp“.
 
Rockové oratorium Eversmiling liberty
 
Další festivalový večer opanovala múza hudby. Dílo dánských autorů Jense Johansena a Erlinga Kullberga, které účastníky festivalu zavedlo do jim blízké oblasti nonartificiální hudby, rozeznělo Smetanův dům hned po skončení prvních soutěžních zápolení. Tóny úvodní části oratoria případné zbytky nervozity u soutěžících studentů rychle uvolnily. Bohatá melodika, výrazná rytmika, energie, ale i napětí, které provedení rockového oratoria pod taktovkou sbormistra Milana Motla provázelo, způsobily, že posluchači v sále dýchali téměř jako jeden a nedovolily jim potleskem neocenit výkony muzikantů po každé skladbě zvlášť. Nálada, kterou oratorium navodilo, se nesla dále celým festivalem. Často bylo možné zaslechnout studenty pobrukující si chytlavé melodie, které ten večer slyšeli v podání litomyšlského pěveckého sboru KOS, královéhradeckých sborů Gybon, Jitro a doprovodného orchestru.
 
Soutěže
 
Jednotlivé soutěžní kategorie byly zachovány tak, jako tomu bylo v loňském roce, některé byly mírně žánrově rozšířeny, aby dostali maximální prostor k soutěžení všichni hudbymilovní studenti. Velký zájem bývá každoročně o kategorii sólového zpěvu, která je rozdělena zpěv na klasický a muzikálový. Obdobné žánrové rozdělení bylo uplatněno také v kategorii malých vokálních souborů, které patří k těm nejkvalitněji obsazovaným. Další soutěžní kategorie byly již tradiční: instrumentální komorní soubory, hra na klavír a akordeon, hra na dechové a strunné nástroje a nově rozšířené kategorie o bicí nástroje a čtyřruční klavír.
Také letos proběhla mimosoutěžní kategorie vokálně instrumentálních souborů – hudebních skupin, které se prezentovaly v klubu Kotelna na závěrečném společenském večeru. Vrcholem hudebního festivalu zůstala soutěž dívčích a smíšených pěveckých sborů.
            Festival zažil také 2 premiéry. Tou první bylo provedení lidové písně Ej, Janku! (z cyklu Hlasy z Moravy), která byla zároveň povinnou skladbou pro dívčí sbory. Ve světové premiéře zazněla i velmi náročná skladba Vejr (Gufo) a to v podání domácího sboru KOS. Obě písně jsou z pera Jana Vičara.
Výkony soutěžících ze 17 pedagogických škol ČR hodnotily odborné poroty složené zejména z pedagogů vyučujících v daném oboru, ale také muzikantů profesionálů. V porotě soutěže pěveckých sborů zasedli: jako předseda prof. Jan Vičar (hudební skladatel a muzikolog), Nanny ter Wiel (hlasová pedagožka z Nizozemí), Mgr. Roman Michálek, PhD. (předseda Unie českých pěveckých sborů) Mgr. Jaromír Schejbal (umělecký vedoucí sborů Gybon a Vokální harmonie) a Vojtěch Stříteský (umělecký ředitel a dramaturg Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl). V devíti kategoriích se kromě odborných rad, které zazněly na tradičních rozborových seminářích, udělilo celkem 64 ocenění (výsledková listina všech kategorií na stránkách: www.vospspgs.cz.).
 
Výsledky kategorie pěvecké sbory:
 
Zlaté pásmo
          Smíšený pěvecký sbor KOS             Litomyšl                   sbm. Milan Motl
                     absolutní vítěz
          Ars Voce                                       Krnov                      sbm. Kamil Trávníček
 
Stříbrné pásmo
          Cantate                                         Brno                        sbm. Vojtěch Veselý
          Karlovarský dívčí sbor                     Karlovy Vary             sbm. Jiří Štrunc
          Amabile                                         Nová Paka               sbm. Alena Matějovská
                                                                                                      Marie Čančíková
Bronzové pásmo
          Pěvecký sbor SPgŠ Beroun              Beroun                     sbm. Martina Hanslová
          Dívčí pěvecký sbor                          Most                        sbm. Eva Šimková
          Dívčí pěvecký sbor Znoimia              Znojmo                    sbm. Václav Macák
 
Zvláštní cena poroty
          Amabile - za nejlepší provedení lidové písně (arr. Milan Uherek: Javorinka šedá)
          Smíšený pěvecký sbor KOS - za nejlepší provedení skladby soudobého autora (Jan Vičar: Vejr)
 
Sborové dílny, pěvecký seminář
 
Zpěv ve sborových dílnách se nesl v lidovém tónu. Vedení dílen se ujali: Mgr. Marie Čančíková, Mgr. et Mgr. Milan Motl a sám autor prof. Jan Vičar. Lidové písně v jeho úpravách Ej, hora, hora, Uspávánky a Rež, rež rež se na čtyři dny staly hitem všech zúčastněných.
Novinkou festivalu bylo pořádání seminářů sólového zpěvu z iniciativy učitelky zpěvu paní Nanny ter Wiel. Účastníci tohoto semináře měli jedinečnou příležitost nejen vyslechnout rady této uznávané pedagožky, ale vyzkoušet je na svých přednesových skladbách přímo v praxi.
 
 Závěrečný galakoncert vítězů a pěveckých sborů
 
            32. ročník Hudebního festivalu pedagogických škol zakončilo vystoupení vítězů jednotlivých kategorií a vybraných sborů. Vyvrcholením však bylo společné provedení lidových písní v úpravách Jana Vičara, které byly nastudovány na sborových dílnách a provedeny za doprovodu cimbálové muziky mládežnického folklorního souboru Dyjavánek ze Znojma. Atmosféru večera dotvořil tanec, hole, drhla a řehtačky. Asi 350 mladých účinkujících ze všech zúčastněných souborů zpívalo a hrálo s takovou radostí a elánem, že málokterý divák odcházel z koncertu bez úsměvu na tváři a dobré nálady. Není tento přenos a vzájemnost úžasná, a není to vlastně také dialog?!
 
Poděkování
 
Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Ministerstvu kultury České republiky, Pardubickému kraji, Městu Litomyšl, Vyšší odborné škole pedagogické a Střední pedagogické škole Litomyšl, Nadačnímu fondu pedagogické školy v Litomyšli, Evropskému školicímu centru Litomyšl o.p.s, ZUŠ Bedřicha Smetany Litomyšl.
 

Výsledková listina

              Verze pro tisk.

Fotogalerie

          Všechny fotografie zde.

Videoreportáž z Hudebního festivalu 2008

          Pro sledování videa klepněte na odkaz: zde.

          Oficiální video Hudebního festivalu 2009

          Videozáznam Galakoncertu vítězů s sborů