Hudební festival Litomyšl 2008

29.11.2008 - 00:00

Hudební festival středních pedagogických a vyšších odborných škol pedagogických Litomyšl 2008

Logo Hudebního festivalu 2008

 
Ohlédnutí za Hudebním festivalem 2008
O festivalu
           Hudební festival středních pedagogických škol a vyšších odborných škol pedagogických má již dlouholetou tradici. Pravidelně se začal pořádat v druhé polovině 20. století. První ročníky byly věnovány pouze sborovému zpěvu, postupně však festival zahrnul mezi soutěžní kategorie téměř všechny hudební aktivity žáků a studentů pedagogických škol.
          Posláním hudebního festivalu je podpora a rozvoj hudebnosti a uměleckých volnočasových aktivit na středních a vyšších pedagogických školách. Festival umožňuje hudebníkům – mladým umělcům - předvést a porovnat svou hudební úroveň v rámci obdobných škol České republiky, dále pak zprostředkuje výměnu zkušeností nejen pedagogů, ale i žáků/studentů.
           31. ročník tohoto festivalu, který se po delší době vrátil do památné Litomyšle, obsahově navazuje na předchozí ročníky, uskutečňované např. v Prachaticích, Karlových Varech a v poslední době převážně v Krnově.
          Větší prostor, oproti minulým ročníkům, byl věnován akcím, na kterých se podíleli všichni účastníci společně. Tuto myšlenku naplňovaly zejména sborové dílny (nápad litomyšlských studentů), které se setkaly v loňském ročníku s velkým ohlasem všech zúčastněných škol. Dále to byly společné programové večery a ávěrečný galakoncert sborů ve Smetanově domě v Litomyšli.
Jesus Christ Superstar
          Hudební festival byl zahájen představením muzikálu Jesus Christ Superstar Andrew Lloyd Webbera v nastudování studentů domácí pedagogické školy – ve většině případů členů Smíšeného pěveckého sboru KOS. Režie a vedení nácviku se ujaly absolventky VOŠP a SPgŠ Litomyšl Daniela Krčmářová a Daniela Nárožná.
Slavnostní festivalový večer
          Slavnostní festivalový večer se nesl ve znamení hudby, tance a pohybu. Smíšený pěvecký sbor KOS zahájil energickou zdravicí Gloria musica Jana Míška, která byla vzpomínkou na loňské festivalové dílny. Studenti prvního ročníku Střední pedagogické školy Litomyšl pod vedením Anety Kopecké pak diváky zavedli svým pantomimickým představením do tajů všedního i nevšedního života jednoho obyčejného domu. Slavnostní festivalový večer vyvrcholil přestavením Souboru moderního scénického tance C-dance z Ústí nad Orlicí provedením choreografií Zlatuše Bartošové a Pavlíny Lipenské.
Soutěže
          Přibližně 450 účastníků ze 14 pedagogických škol České republiky se utkalo v 9-ti soutěžních kategoriích: kromě tradičně nejsledovanější kategorie pěveckých sborů to byl sólový zpěv klasický, sólový zpěv muzikálový a pop, vokální soubory - komorní zpěv, vokální soubory – muzikál a pop, klavír, akordeon, strunné, dechové nástroje a instrumentální komorní soubory. Soutěže probíhaly v atraktivních prostorách historického města Litomyšle - ve Smetanově domě, Kongresovém sále Zámku Litomyšl, ve Velkém sále Zámeckého pivovaru, v Trámovém sále Evropského školícího centra YMCA, v Koncertním sále ZUŠ Bedřicha Smetany i v novorenesančních prostorách Vyšší odborné školy pedagogické a Střední pedagogické školy Litomyšl.
          Výkony soutěžících posuzovali odborníci z České republiky, ale i zahraničí. Za všechny jmenujme členy poroty kategorie pěveckých sborů, ve které zasedli: Mgr. Eva Šeinerová, Prof. Jiří Skopal, Mgr. Jiří Štrunc, Nanny ter Wiel (Nizozemí) a Tadeusz Eckert (Polsko).
          Nejvýše ocenění účastnici se po ukončení všech soutěží a slavnostním vyhlášení výsledků představili na koncertě vítězů, který se konal ve Velkém sále Smetanova domu. Nejvíce ocenění získala domácí Pedagogická škola Litomyšl.
Festivalové dílny
          Pozitivní zážitky z festivalu umocnily zejména sborové dílny. Jejich smysl byl především v přesunu festivalových aktivit z polohy konfrontační do roviny radosti ze společného muzicírování. Členové zúčastněných sborů poznali při nácviku společných písní způsoby práce jiných zkušených sbormistrů a odlišné přístupy k interpretaci povinných skladeb. Dílny přispěly i ke vzájemnému poznávání studentů zúčastněných pedagogických škol. Vedení sborových dílen se ujali: PaedDr. Dana Ludvíčková z Univerzity Hradec Králové, Mgr. Milan Motl z pedagogické školy v Litomyšli a pan Tadeusz Eckert z Polska.
Závěrečný galakoncert sborů
          Závěrečného galakoncertu se zúčastnili všichni zpěváci bez ohledu na umístění v soutěžních kategoriích. Každý sbor měl možnost se prezentovat svým samostatným programem. Velkolepým zakončením festivalu bylo společné provedení skladeb nastudovaných na sborových dílnách, které byly obohaceny tanečními vstupy Souboru moderního scénického tance C-dance.  Asi 350-ti členný sbor budoucích pedagogů přednesl Hymnu III. tisíciletí Miroslawa Galeského, za doprovodu Litomyšlského symfonického orchestru pak zaznělo Notturno I. Josefa Myslivečka.  31. ročník Hudebního festivalu pedagogických škol Litomyšl 2008 ukončil jásavý hymnus Georga Friedricha Händela Hallelujah!
Výsledky – kategorie pěvecké sbory
 
Zlaté pásmo - absolutní vítěz - Smíšený pěvecký sbor KOS - VOŠP a SPgŠ Litomyšl - sbm. Milan Motl
Zlaté pásmo - Pěvecký sbor Ars voce - SPgŠ a SZdŠ Krnov - sbm. Kamil Trávníček
 
 
Stříbrné pásmo - Dívčí pěvecký sbor GJB a SPgŠ Přerov - SPgŠ Přerov - sbm. Jana Beranová
Stříbrné pásmo - Pěvecký sbor Znoimia - Gym. a SOŠPg Znojmo - sbm. Václav Macák
Stříbrné pásmo - Pěvecký sbor Amabile - Gym. a SOŠPg Nová Paka - sbm. Alena Matějovská
Stříbrné pásmo - Smíšený pěvecký sbor Cantate - Cyrilometodějská SPgŠ a Gym. Brno - sbm. Vojtěch Veselý
 
Bronzové pásmo - Máj - SPgŠ J. H. Pestalozziho Litoměřice - sbm. Dominika Valešková
Bronzové pásmo - Pěvecký sbor SPgŠ Beroun - OA, SPgŠ, Jazyková škola Beroun - sbm. Martina Hanslová
 
Zvláštní cena poroty - za vynikající dramaturgii soutěžního vystoupení - VOŠP a SPgŠ Litomyšl - sbm. Milan Motl            
                                                                                                                                                             
Poděkování:
          Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Ministerstvo kultury České republiky, Pardubický kraj, Vyšší odborná škola pedagogická a střední pedagogická škola Litomyšl, Město Litomyšl, Evropské školící centrum Litomyšl O.P.S, ZUŠ Bedřicha Smetany Litomyšl, Nadační fond pedagogické školy v Litomyšli.

Výsledková listina

              Verze pro tisk (papír velikost A3 - 420 X 297 mm).

Fotogalerie

          9. 4. - Středa (akustické zkoušky)

          10. 4. - Čtvrtek (soutěže)

          10. 4. - Čtvrtek (zahajovací večer)

          11. 4. - Pátek (soutěže)

          11. 4. - Pátek (soutěž sborů)

          12. 4. - Sobota (vyhlášení výsledků)

          Výstava na půdě pedagogické školy

Videoreportáž z Hudebního festivalu 2008

          Pro sledování videa klepněte na odkaz: zde.