10. ročník mezinárodní spoplupráce s partnerskou školou odstartoval

06.12.2015 - 13:50

Ve dnech 28. 9. 2015 – 2. 10. 2015 vyjela dvacetičlenná slupina litomyšlských žáků a studentů na výměnný pobyt do německého Schlaubetal, kde se zúčastnili pravidelného seznamovacího týdne (Kennenlernwoche) s výraznými prvky prožitkové pedagogiky. Naši žáci se napojili ve smíšených česko-německých skupinách na připravené aktivity (Seilrutschen, Kistenklettern, Blindenparcour, Spinnennetz, Bogenschießen, Nachtwanderung apod.). Mezi svými německými kolegy se naši žáci a studenti neztratili, vynikali zejména ve sportovních disciplínách a zazářili i při závěrečném večeru, kdy měla každá třída připravit vlastní čtvrthodinový program pro ostatní. Naši připravili ukázku hudebně pohybové výchovy v mateřské škole, mazurku pro starší děti a ukázku z tanečních hodin, zvedli ostatní ze židlí a sklidili velký aplaus.

Jana Macková 

 

Náš týden ve Schlaubetal

Než jsme vyjeli na výměnný pobyt do Schlaubetal (u Eisenhüttenstadt), měla jsem určitá očekávání: chtěla jsem si procvičit svou němčinu, protože jsem měla velký strach promluvit. Dalším důvodem bylo, že jsem si chtěla vyzkoušet některé nové aktivity. A taky jsem se chtěla pobavit. V Brensdorfer Mühle ve Schlaubetal jsem byla velmi spokojená s ubytováním. Areál je velmi krásný, je tam mnoho možností k různým aktivitám i sportům. Byla jsem také překvapená krásnou přírodou a počasí bylo po celou dobu nádherné. Co se týká aktivit, které byly na programu, výbornou zkušeností bylo slaňování (Seilrutschen) přes údolí. Někdo měl strach, ale dokázali jsme to všichni. Pro mě to byla úplně nová činnost. Všichni účastníci z Čech, včetně naší učitelky paní Mackové, zvládli i lezení na bedny (Kistenklettern). Absolvovali jsme také noční hru (Nachtwanderung). Ta byla velmi, velmi dobře připravená. Bylo dobře, že jsme vycházeli v malých skupinkách a ne sami. Byla jsem trochu zklamaná, že se němečtí studenti při jednotlivých aktivitách málo snažili – myslím tím například lukostřelbu (Bogenschießen), pavoučí síť (Spinnennetz), slepou stezku (Blindenparcour). Když jsme stavěli lesní chýše, byla jsem překvapená, jak pěkné chatky jsme dokázali postavit. Při této činnosti mě ale také zaskočilo, že je možné v této chráněné krajinné oblasti trhat větve a mech. Co se mi také nelíbilo, bylo, že němečtí studenti často a všude kouřili. Celý týden jsme zakončili závěrečným večerem. Myslím, že naše vystoupení na něm bylo velmi povedené a že se ostatním líbilo. Nakonec bych chtěla poděkovat za všechny paní Janě Mackové a paní Kerstin Spindler, které nás celým týdnem provázely.

Leona Kopecká, V3.C

 

Německo – Schlaubetal 2015

Celou dobu, co jsme jeli do Německa, jsem měl hrozný strach. Bála jsem se, že se nedomluvím, protože mám němčinu zatím jenom rok a moc toho neumím. Tak jsem spoléhala na angličtinu. Jen co jsme tam dojeli a uviděla jsem ubytování, prostředí, bylo to úžasný......ta příroda! Jídlo bylo úplně delikátní. Vždy jsem byla plná, nedalo se odolat, tak jsem musela ochutnat vždy všechno. Hned druhý den jsem si zkusila jet po laně nad tou propastí. Pro mě to bylo zase úplně něco nového a adrenalinového, třeba jako šplhání na bedny. Program se mi moc líbil. Až na některé Němce, kteří nechtěli moc spolupracovat. Někteří zase byli ale moc fajn:) Noční hra.....to byla ta nejstrašidelnější, nejúžasnější a nejpromakanější noční hra, co jsem kdy viděla. Hrozně jsem se bála, ale zase jsem je obdivovala, jak to dokázali vymyslet. Poslední večer jsem si také užila. Líbilo se mi, jak s námi Němci konečně spolupracovali. Bylo hodně legrace a určitě mám spoustu nových zážitků. Taková příležitost se nenaskytne jen tak někomu a jsem ráda, že jsem mohla jet. Nelituji toho. Užila jsem si to na 200 procent. Kerstin Spindler, naše německá učitelka, byla moc hodná a milá a snažila se pro naše pohodlí udělat maximum. Vy jste, paní Macková, taky byla moc hodná a děkujeme, že jste to s námi vydržela:)) Příště bych jela taky moc ráda:) děkuju za krásný týden v Německu.

Stela Vaníčková, S2.B

Die ganze Zeit, als ich nach Deutschland fuhr, hatte ich große Angst. Ich befürchtete, dass ich nichts verstehen werde, weil ich Deutsch nur seit einem Jahr in der Schule habe und ich verstehe nur wenig. Ich hoffte also in Englisch. Als wir angekommen sind und ich die Unterkunft und ganze Umgebung sah, es war toll … die Natur! Das Essen war auch delikat. Ich war am Tisch immer voll, ich musste einfach alles ausprobieren. Gleich am ersten Tag haben wir versucht an der Seilbahn über einem Tal zu fahren. Für mich war es etwas Neues, Adrenalinsache, ähnlich wie das Kistenklettern. Das Programm hat mir sehr gut gefallen. Nur einige deutsche Schüller wollten nicht viel zusammenarbeiten. Einige waren aber sehr prima. Die Nachtwanderung … das war die beste Nachtwanderung, die ich bis jetzt erlebt habe. Ich hatte riesige Angst, aber ich bewunderte, wie sie alles ausgedacht haben. Der letzte Abend war auch schön, ich habe ihn genossen. Es hat mir gefallen, wie die deutschen Schüller mit uns mitgemacht haben. Es gab viel Spaß und ich habe viele Erlebnisse. Solche Gelegenheit hat man nur selten und ich bin froh, dass ich mitfahren konnte. Ich bedauere es gar nicht, Ich habe es auf 100 Prozent genossen. Frau Kerstin Spindler, unsere deutsche Begleiterin, war sehr nett und brav und sie bemühte sich, für unser Wohlfühlen Maximum zu machen. Sie sind auch sehr nett, Frau Mackova, und wir danken Ihnen, dass Sie es mit uns absolviert haben.:)) Das nächste Mal möchte ich wieder noch mal fahren :) danke für die schöne Woche in Deutschland.

Stela Vaníčková