Cena Gratias Tibi

25.09.2020 - 08:21

V pondělí 21. 9. byla pod pražským metronomem na Letné předána Cena Gratias Tibi – cena za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. V kategorii středních škol se laureátem stal Alpateam, projekt Filipa Špinky a Štěpána Hartla, žáků Střední pedagogické školy v Litomyšli.

Cenu převzali z rukou reportéra Janka Rubeše a moderátorky Ester Janečkové. Předávání cen, o jehož atmosféru se svými vstupy starala kapela Tata Bojs, natáčela Česká televize. Půlhodinový dokument Gratias Tibi 2020 byl k vidění na ČT2 a nyní je dostupný v archivu ČT.

Cena Gratias Tibi oceňuje již od roku 2014 mladé lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a nejrůznějšími aktivitami mění věci k lepšímu. „Vítězem se stávají všichni, kterým není lhostejný svět okolo nás.“ Latinská slova Gratias Tibi, která tvoří název ceny, symbolicky říkají soutěžícím: Děkuji Tobě.

Projekt Alpateam se zaměřuje na problematiku šikany a mezilidských vztahů. Filip Špinka a Štěpán Hartl nejprve založili instagramový účet na toto téma. Chtěli pomoci obětem šikany, poradit jim, jak se zachovat, a motivovat je k tomu, aby se nebály o svém problému mluvit především s rodiči, kamarády, učiteli. Během krátké doby se jim ozvaly desítky dětí s prosbou o radu. Jako vrstevníkům se jim oběti šikany snáze svěřovaly a projekt rostl přímo před očima…

Alpateam pořádá debaty a motivuje děti překonat strach se svěřit. Oslovuje odborníky a snaží se vyvolat veřejnou diskusi. Na youtube přidává rozhovory se známými osobnostmi, přičemž některé z nich se na projektu dále podílí, ať už je to zpěvák David Kraus, nebo herec Radim Fiala.

V létě vznikl film Nejlepší kamarád, kriminálně laděné drama pojednávající o neviditelné formě šikany – kyberšikaně. Tvůrčí tým snímku tvořili vedle Alpateamu i profesionální filmaři a odborní konzultanti, počítá se s využitím filmu v rámci preventivních programů pro školy. Premiéra je v plánu na listopad.

Široká podpora, jíž se Alpateamu dostalo, svědčí o smysluplnosti projektu i palčivosti problému, který se podařilo otevřít. Aktivity Alpateamu ziskem ceny rozhodně nekončí…

Poslanec Evropského parlamentu Luděk Niedermayer jim udělil studijní cestu do Štrasburku a ocenil tak jejich občanské aktivity.

Studentům blahopřejeme a fandíme v jejich dalších aktivitách.

Ředitelství školy

06.10.2020 - 14:36

Přílohy: